sukcynit

Bursztyn Bałtycki

Fascynujący kamień, który na całym świecie silnie kojarzony jest z Polską – to skamieniała żywica drzew iglastych sprzed 40 milionów lat.

Bursztyn bałtycki (sukcynit) jest fascynującym kamieniem, który na całym świecie silnie kojarzony jest z Polską – to skamieniała żywica drzew iglastych sprzed 40 milionów lat.Jest wyjątkowa, ponieważ nadal „żyje"- zmienia swoje barwy w czasie na skutek procesów wietrzeniowych. Nie bądźmy zdziwieni, gdy nasze bursztyny z czasem ściemnieją, nabierając wyrazistości i głębi, ponieważ bursztyn o antycznym kolorze jest uważany za najcenniejszy.

Bursztyn powstał jako efekt wydostawania się żywicy drzew iglastych (z łac. Pinus succinifera) z ich zranień oraz pęknięć, tworząc nacieki w formie sopli lub kropli. Drzewa żywicowały również do wewnątrz pnia, bądź tworzyły formy podkorowe. Największy znaleziony bursztyn bałtycki waży niemalże 10 kg i tutaj rodzi się pytanie: dlaczego drzewa wydzielały tak dużą ilość żywicy? Najbardziej prawdopodobną przyczyną tak silnego żywicowania był nasilony wulkanizm w eocenie. Drzewa broniły się, osłaniając żywicą zranienia i blokując dostęp pyłom wulkanicznym, wirusom oraz grzybom pasożytniczym.

Bursztyn bałtycki zaliczany jest do mineralogicznej grupy sukcynitu, ponieważ zawiera od 3 do 8% kwasu bursztynowego (najwięcej w tzw. korze - czyli zwietrzałej warstwie). Pod względem chemicznym składa się głównie z węgla, wodoru i tlenu. Jest kamieniem delikatnym i miękkim, o woskowym tłustym połysku i muszlowym przełamie. Złoto Bałtyku przedstawia całą paletę barwną - od ciemnych „jarzębatych” bryłek z materią organiczną, poprzez koniakowe i cytrynowe do miodowych, mlecznych, a nawet zupełnie białych.

Od zawsze był on uważany za kamień magiczny, przyjazny człowiekowi i był przez niego wykorzystywany nie tylko do celów zdobniczych i użytkowych, ale również leczniczych. Do dziś panuje przekonanie, że bursztyn leczy wiele chorób, głównie schorzenia tarczycy i dróg oddechowych, jak również stabilizuje i odbudowuje zakłócone pracą wszechobecnych komputerów i komórek naturalne pole elektrostatyczne.

Bursztyn bałtycki był i jest wysoko cenionym i pożądanym kamieniem ozdobnym. Imponujący rozkwit przeżył w czasach Cesarstwa Rzymskiego, kiedy to kupcy rzymscy przemierzali Europę w poszukiwaniu źródeł surowca, a południowe cywilizacje z barbarzyńską północą połączył słynny Bursztynowy Szlak. Przez wieki wysoko ceniony i doceniany przede wszystkim na dworach możnowładców, świadczył o ich bogactwie i potędze. Ich ogromne zapotrzebowanie na wyroby z bursztynu przyczyniło się w XVI-XVIII w. do rozkwitu rzemiosła bursztynniczego, z największymi ośrodkami w Gdańsku i Królewcu. Z tamtego okresu pochodzi również zaginiona Bursztynowa Komnata – najsłynniejsze dzieło sztuki bursztynniczej wszechczasów, rozbudzające wyobraźnię poszukiwaczy skarbów od końca II wojny światowej.

Dziś te dawne tradycje kontynuowane są w wielkim, choć bardziej współczesnym stylu. W Gdańsku i regionie pomorskim zlokalizowanych jest kilkaset zakładów i pracowni bursztynniczych, które zaopatrują w bursztynowe wyroby sklepy i galerie na całym świecie.Wiele pracowni działa także winnych częściach Polski, skutecznie przyczyniając się do budowania „bursztynowego" wizerunku naszej Ojczyzny.
Dbając o czystość handlu bursztynem i uczciwość praktyk kupieckich w Muzeum powstało Laboratorium Bursztynu, gdzie na nowoczesnym spektrometrze (FTIR) przeprowadzane są badania autentyczności żywicy. Z myślą o sprzedawcach wyrobów z bursztynu oraz klientach indywidualnych oferujemy możliwość sprawdzenia autentyczności złota Bałtyku.

Nasi eksperci rozwieją wątpliwości zarówno tych, co bursztyn kupują, jak i tych, co go sprzedają.
laboratorum bursztynu

Bezpłatne zwiedzanie wystawy

Zapraszamy codziennie!

Bursztyn - jego piękno i dzieje

Zwiedzanie wystawy "Bursztyn - jego piękno i dzieje" możliwe jest zarówno indywidualnie, jak i w zorganizowanych grupach (min. 5 osób).  Prosimy jednak o wcześniejsze umawianie grup, abyśmy mogli jeszcze lepiej przygotować się na Państwa wizytę i uzgodnić wszystkie szczegóły.
Rezerwacje pod numerem telefonu +48 601 82 46 46
Dla klientów indywidualnych zwiedzanie wystawy z przewodnikiem - w każdą niedzielę o godzinie 12:00

Follow us on Social Media

cogarrow-right
pl_PLPL
en_GBEN pl_PLPL