Zdrowie i piękno. Najważniejsze zalety kwasu bursztynowego

14 października 2018 /  

Czas i zdrowie to dwa cenne skarby, których nie rozpoznajemy i nie doceniamy dopóki się nie wyczerpią.

Walter Disney

Bursztyn jest niezwykłą kopaliną żywiczną, która oprócz swoich niepodważalnych właściwości estetycznych od lat stanowi przedmiot zainteresowań specjalistów zdrowia, medycyny estetycznej i kosmetologów. By sięgnąć do początków analizy związków bursztynu z medycyną należy cofnąć się do starożytności, gdzie bursztyn był powszechnie wykorzystywany w medycynie ludowej [1,2]. Sądzono bowiem, że chroni przed gorączką, zapaleniem migdałów, czy bólem gardła. W świecie arabskim stanowił panaceum, uznawane za skuteczne przy różnego rodzaju przypadłościach [3]. Bursztyn był wykorzystywany w rozmaitych formach, stałej, płynnej, sproszkowanej, czy żywicznej (po ogrzaniu).

Jedną z przełomowych dat jest rok 1546, gdy G. Agricola niemiecki minerolog i lekarz, uzyskał drogą suchej destylacji kwas bursztynowy [4]. Dziś jest to dobrze zbadana substancja i powszechnie stosowana w lecznictwie, czy kosmetologii. Bursztyn bałtycki zawiera jej około 3-8%, głównie w zwietrzelinie zewnętrznej czyli "korze bursztyniwej".

Kwas bursztynowy stanowi naturalny katalizator przemian komórkowych, może mieć zatem znaczące właściwości dla naszego zdrowia. Badania naukowe potwierdzają działanie kwasu jako biostymulatora. Pobudza on system nerwowy, reguluje pracę nerek i jelit, czy jest środkiem przeciwzapalnym i antytoksycznym. Może być także skuteczny w leczeniu schorzeń układu nerwowego, oskrzeli, chorób reumatycznych oraz astmy [3].

Bursztyn jest także często wykorzystywany do produkcji nalewek, które mogą służyć profilaktyce przy bólach mięśnia sercowego, problemach z krążeniem krwi, ciśnieniem tętniczym czy niewydolnościach serca [3,5].

Natomiast nowoczesna kosmetologia wykorzystuje bakteriobójcze i antyoksydacyjne właściwości bursztynu. Kwas bursztynowy może działać jako środek spowalniający lub całkowicie powstrzymujący utratę jonów, między innymi potasu.

Tworzone są maści, olejki oraz kremy bursztynowe (na dolegliwości reumatyczne, astmatyczne, czy podrażnienia). Na bazie bursztynu produkuje się całe linie preparatów przeznaczonych do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Wspomagają one zwalczanie bakterii i wolnych rodników oraz łagodzą skutki oparzeń i ukąszeń owadów [3]. Kremy poprawiają nawilżenie i natłuszczenie skóry, powodują wzrost jej jędrności i elastyczności. Wyraźnie zmniejszają szorstkość skóry i głębokość zmarszczek, regenerując skórę zmęczoną, pobudzając jej metabolizm i zapobiegając tworzeniu się wolnych rodników. Kosmetykom tym przypisuje się także właściwości kojące lęki i nerwy [3].

Zastosowanie bursztynu dla naszego zdrowia jest zatem niezwykle szerokie, zarówno dla naszej kondycji fizycznej, jak i psychicznej. Ponadto piękna biżuteria bursztynowa może poprawiać nasz wygląd, kształtować wizerunek, a przez to oddziaływać na odbiór społeczny i samopoczucie [6,7,8].

Zapraszamy serdecznie do odwiedzania Amber Museum w Krakowie.

  1. Kosmowska- Ceranowicz B. (2012). Bursztyn w Polsce i na świecie. Warszawa: UW.
  2. Bursztynowe inspiracje. Pomorska regionalna organizacja turystyczna.
  3. LITOTERAPIA Bursztyn- najstarsze lekarstwo. Łyczkowski K. Cukrzyca a zdrowie.
  4. Koziorowska L. (1984). Badania nieorganicznego składu chemicznego bursztynu. Archeologia Polski t. XXIX, s. 207-235.
  5. Ogrodnik Z. (2008). Nalewki na zdrowie. Białystok: Studio Astropsychologii.
  6. Zaleśkiewicz, T. (2012), Symboliczna natura pieniędzy: ujęcie psychologiczne. Chowanna, nr specjalny, s. 109-121.
  7. Cialdini R. (2012). Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka. Gdańsk: GWP.
  8. Wojciszke B., (2004). Człowiek wśród ludzi. Zarys psychologii społecznej. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.

Zwiedzanie ekspozycji Amber Museum

Szanowni Państwo! Od listopada 2023r. zmienia się forma naszego Muzeum Bursztynu. Obecna ekspozycja jest pomniejszona i dostępna dla Państwa jako część Galerii Boruni.

Osoby dorosłe oraz dzieci z opiekunami mogą zwiedzać Muzeum bez wcześniejszej rezerwacji w godzinach otwarcia muzeum.

Godziny otwarcia:
pon - czw 10:00-20:00
pt - nd 10:00 - 20:00
Wstęp jest bezpłatny.
Kontakt
telefon: +48 513 511 512

Follow us on Social Media

chevron-downarrow-right
pl_PLPL