错误
  • JUser: :_load:无法加载ID为:53 的用户
Bursztynowa Komnata Bursztynowa Komnata źródło (https://pl.wikipedia.org/wiki/Bursztynowa_Komnata)
Tips 22 10月 2016

Bursztynowa Komnata

Written by 

Najsłynniejsze dzieło sztuki w dziedzinie bursztynnictwa.

Jednym z najbardziej znanych i tajemniczych dzieł sztuki wszech czasów stworzonych z bursztynu jest -  Burszynowa Komnata.

Budowa komnaty rozpoczęła się w 1701 roku. Początkowo znajdowała się ona w pałacu w Chalottenburg, siedzibie Friedricha I, pierwszego króla Prus. Zaprojektowana przez niemieckiego rzeźbiarza barokowego Andreasa Schlütera, a stworzona przez Gottfrieda Wolframa, duńskiego rzeźbiarza.

W trakcie wizyty w 1716 roku Piotr I Wielki, tak zauroczył się komnatą, że Friedrich I podarował mu ją, jako prezent, który miał wzmocnić sojusz prusko-rosyjski. Komnata została przewieziona do Sankt Petersburga. W 1755 roku, caryca Elżbieta przeniosła ją do Pałacu Katarzyny w Puszkin, nazywanej też Wioską Cara. Włoski artysta Batlomeo Francesco Rastrelli przemodelował komnatę, tak aby pasowała do nowej, większej przestrzeni. Po kolejnej XVIII-wiecznej renowacji, komnata miała 90 m2 i lśniła 6 tonami bursztynu i innymi półszlachetnymi kamieniami.

Historycy szacują, że, na tamte czasy, komnata była warta 143 mln dzisiejszych dolarów. Po II wojnie światowej, Bursztynowa Komnata zaginęła, chociaż niektóre raporty przedstawiały informacje o przetrwaniu części komponentów komnaty.

W 1979 roku rozpoczęły się prace rekonstrukcyjne Komnaty Bursztynowej w Wiosce Cara. Trwały one 24 lata. Wykorzystując oryginalne szkice i stare, czarno-białe fotografie, dołożono wszelkich wysiłków, aby odwzorować Komnatę Bursztynową. Prace dotyczyły 350 przesłon z bursztynu oraz dodatków ozdabiających komnatę. Innym problemem był brak wykwalifikowanych rzemieślników. Jedynym Polakiem, który pomagał w rekonstrukcji był Wiesław Gierłowski. W 2003 roku prace zostały zakończone.

 

FaLang translation system by Faboba