Fauna i flora bursztynowego lasu, czyli kilka słów o inkluzjach w bursztynie bałtyckim
Poznaj ślady życia sprzed 40 milionów lat zachowane w bursztynie bałtyckim
Inkluzją w bursztynie bałtyckim nazywa się wszystko to co się do niego dostało w sposób naturalny, kiedy żywica spływała z drzew. Głównie są to rośliny i zwierzęta, które żyły w bursztynowym lesie, ale mogą to też być pęcherzyki powietrza, woda , kurz, piasek czy piryt.
W bursztynowych bryłkach zachowały się liczne inkluzje zwierzęce. Przede wszystkim spotykane są owady, których wielkość nie przekracza jednego centymetra. Bardzo rzadko zaś spotyka się większe owady. Na podstawie wieloletnich badań paleontologów, z pewnością możemy powiedzieć, że w bursztynowym lesie żyły ptaki, gady, ssaki. Dowodem na to są różnorakie inkluzje m.in. włosy ssaków, jaszczurki, muszle ślimaków czy ptasie pióra. W bryłach bursztynowych można spotkać również charakterystyczne wgniecenia, które swym wyglądem przypominają odciski łap zwierząt.
Flora bursztynowego lasu jest dość rzadka. Opierając się na znalezionych fragmentach kory, drewna, kwiatów oraz zarodników, liści i igieł ustalono, że w bursztynowym lesie żyło około 215 gatunków roślin. Nie sposób wymienić tu wszystkie. Były to m.in. sekwoje, palmy daktylowe, dęby, kasztanowce, drzewa oliwne i cynamonowe, klony, dzikie wino, paprocie, trawy, krzewy herbaciane, mchy, porosty, grzyby oraz wiele gatunków drzew szpilkowych.
Inkluzje w bursztynie batyckim od zawsze traktowano w sposób szczególny. Obecnie są poszukiwane, podziwiane, cenione. Są też przedmiotem badań naukowych. Należy je traktować z należytym szacunkiem, gdyż kryją w sobie "życie" sprzed wielu milionów lat.