czy Twój bursztyn jest prawdziwy?

Laboratorium bursztynu

Sprawdź, czy Twój bursztyn jest prawdziwy! Badanie wyrobów bursztynniczych z wykorzystaniem niezawodnej metody spektroskopii w podczerwieni.

Zachęcamy do sprawdzania autentyczności bursztynu bałtyckiego i wyrobów z niego wykonanych na jedynym w Krakowie – i jednym z trzech wykorzystywanych w tym celu w całej Polsce – spektrometrów.

Obecnie stwierdzenie autentyczności bursztynu nastręcza coraz większych trudności, ze względu na coraz doskonalsze imitacje, które są trudne do rozpoznania. Ofiarami tych nieuczciwych praktyk padają nie tylko klienci ostateczni, ale także sami właściciele sklepów isalonów z biżuterią, którzy nie mają dostępu do aparatury badawczej.

Taka aparatura – niezawodny, nowoczesny spektrometr NICOLET iS10 z przystawką ATR – jest dostępna w Laboratorium Bursztynu działającym przy Muzeum Bursztynu w Krakowie przy ul. Św. Jana 2. Metoda ta wykorzystuje światło w zakresie średniej podczerwieni, które odbijając się od zewnętrznej powierzchni próbki wprawia w drgania wiązania między atomami, które zapisują się jako widmo spektralne charakterystyczne dla danej substancji.

Badania są potwierdzane specjalnym świadectwem sygnowanym przez Bursztynowy Portal amber.com.pl. Certyfikat jest w języku angielskim, znajdą na nim Państwo informacje takie jak: waga, kolor, dodatkowe materiały wykorzystane w wyrobie jubilerskim (rodzaj i próba metalu) oraz adnotację na temat znanych procesów modyfikacyjnych, którym poddany był bursztyn. Załączniki dołączane do certyfikatu to zdjęcie badanego wyrobu oraz wydruk widma spektralnego wraz z informacją na temat dopasowania próbki (w %) do wzorców sukcynitu.
Dyżur gemmologa - 2023

Laboratorium bursztynu działać będzie we wtorki i środy w godzinach 12 - 18.

Serdecznie zapraszamy.


Cena rynkowa za badanie wynosi 30 zł za sztukę, natomiast koszt badania z wydaniem certyfikatu - 50 zł.
W przypadku zlecenia większej ilości badań przewidziane są upusty:
10-20 próbek - badanie 25 zł/szt, z certyfikatem 45 zł/szt;
21-30 próbek - badanie 20 zł/szt, z certyfikatem 40 zł/szt;
31-50 próbek - badanie 15 zł/szt, z certyfikatem 35 zł/szt;
>50 próbek - badanie 10 zł/szt, z certyfikatem 30 zł/szt.
informacje

+48 513 511 512

info@ambermuseum.eu

Zwiedzanie ekspozycji Amber Museum

Osoby dorosłe oraz dzieci z opiekunami mogą zwiedzać Muzeum bez wcześniejszej rezerwacji w godzinach otwarcia muzeum. 

Wstęp jest bezpłatny.
Istnieje możliwość zwiedzania Muzeum w towarzystwie przewodnika. Osoby indywidualne oraz grupy zorganizowane chcące zwiedzić Muzeum z przewodnikiem prosimy o wcześniejsze dokonywanie rezerwacji.

Opłaty za zwiedzanie z przewodnikiem :

  • Grupy do 5 osób - 30 zł
  • Grupy od 5 do 10 osób - 50 zł
  • Grupy od 10 do 15 osób - 70 zł
Maksymalna liczba osób w grupie to 15 osób. 
Czas zwiedzania Muzeum z przewodnikiem to około 40 minut.
Rezerwacje  
telefon: +48 513 511 512

Follow us on Social Media

cogbullhornchevron-downarrow-right
pl_PLPL