Geometryczne formy biżuteryjne

14 października 2016 /  

Czyli kilka słów o twórczości Joachima Sokólskiego.

Joachim Sokólski urodził się w 1946 roku w Warszawie. W latach 1966-1972 studiował na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Warszawie. Sokólski był wybitnym twórcą biżuterii artystycznej, unikatowej. Artysta w latach 1973-1985 brał udział w ponad stu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą.

Twórczość Joachima Sokólskiego wzorowała się na prostych, tradycyjnych, geometryzujących formach biżuteryjnych typowych dla polskiej awangardy lat 70. XX wieku. Nieliczne z jego prac ozdobione były polskim bursztynem. Prace te wówczas miały charakter komercyjny.

Joachim Sokólski był założycielem pracowni w której wytwarzano wyroby z bursztynem i była to jedna z pierwszych spółek kapitałowych w końcowych latach PRL-u z udziałem kapitału zagranicznego. Spółkę tą Sokólski zawiązał z Robertem Rontalerem renomowanym angielskim kupcem wyrobów bursztynowych, od lat promującym na rynku brytyjskim polski bursztyn.

Sokólski był twórczo aktywny przez blisko 40 lat artystycznego życia. Zmarł w 2008 roku.

Zwiedzanie ekspozycji Amber Museum

Szanowni Państwo! Od listopada 2023r. zmienia się forma naszego Muzeum Bursztynu. Obecna ekspozycja jest pomniejszona i dostępna dla Państwa jako część Galerii Boruni.

Osoby dorosłe oraz dzieci z opiekunami mogą zwiedzać Muzeum bez wcześniejszej rezerwacji w godzinach otwarcia muzeum.

Godziny otwarcia:
pon - czw 10:00-20:00
pt - nd 10:00 - 20:00
Wstęp jest bezpłatny.
Kontakt
telefon: +48 513 511 512

Follow us on Social Media

chevron-downarrow-right
pl_PLPL