Jacek Baron - projektant, twórca oraz prekursor biżuterii awangardowej

15 sierpnia 2018 /  

Dzisiejszy artykuł ma na celu przedstawienie sylwetki Jacka Barona, jednego z prekursorów awangardowej bursztynowej biżuterii, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Zapraszamy do historii o nowatorskiej sztuce bursztynniczej, sięgającej lat 80-tych XX wieku.

Jacek Baron zajmuje się projektowaniem i tworzeniem biżuterii od ponad 30 lat, a dziś jego dzieła stanowią niebagatelne zasoby kilku ważnych muzeów i galerii sztuki, w tym naszego krakowskiego Amber Museum.

Dzisiejszy bohater zaczynał w latach 80- tych, gdy panowała moda na bursztynowe "oczka" w oprawach z czernionego srebra o motywach roślinnych. W tym okresie posuchy na rynku i braku nowoczesnych dzieł sztuki jubilerskiej, pojawiła się myśl o stworzeniu czegoś przełomowego. Jacek Baron wprowadził połączenie srebrnych form rzeźbiarskich o nowoczesnych wzorach, dotychczas niespotykanych, często o karykaturalnych rozmiarach. Bursztyn w tych dziełach stanowił uzupełnienie i podkreślenie formy. Nowe podejście do sztuki bursztynniczej zaowocowało pozytywnymi recenzjami zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Oprócz kształtu, formy, czy rozmiaru, sztukę Jacka Barona od początku wyróżniała niezwykłość i precyzja wykończenia. Jest ona na tyle wyjątkowa, że jeden ze szlifów kamienia stosowany przez artystę nosi na świecie nazwę "Baron Cut". Autor dostosowuje indywidualnie szlif i oprawę, co czyni każdą jego biżuterię wyjątkową.

Ponadto artysta stworzył kolekcję biżuterii mechanicznej. Oznacza to, że bursztyny w biżuterii Jacka Barona tworzą tryby, które się kręcą. Proszę sobie wyobrazić biżuterię, którą można wprawić w ruch! Jest to możliwe i dostępne na wyciągnięcie ręki w naszym muzeum.

Opisywane dokonania Jacka Barona w dziedzinie jubilerstwa sprawiają, że śmiało należy uznać autora za jednego z najważniejszych artystów bursztynowego świata. Wartym podkreślenia jest również fakt, że nie są to dzieła produkowane na skalę masową, a każdy produkt ma swój unikatowy wkład artysty, co podkreśla niezwykłość i indywidualność oferowanych dzieł.

Szczególnie zapraszamy do zapoznania się z najnowszą kolekcją Jacka Barona.

Zwiedzanie ekspozycji Amber Museum

Osoby dorosłe oraz dzieci z opiekunami mogą zwiedzać Muzeum bez wcześniejszej rezerwacji w godzinach otwarcia muzeum. 

Wstęp jest bezpłatny.
Istnieje możliwość zwiedzania Muzeum w towarzystwie przewodnika. Osoby indywidualne oraz grupy zorganizowane chcące zwiedzić Muzeum z przewodnikiem prosimy o wcześniejsze dokonywanie rezerwacji.

Opłaty za zwiedzanie z przewodnikiem :

  • Grupy do 5 osób - 30 zł
  • Grupy od 5 do 10 osób - 50 zł
  • Grupy od 10 do 15 osób - 70 zł
Maksymalna liczba osób w grupie to 15 osób. 
Czas zwiedzania Muzeum z przewodnikiem to około 40 minut.
Rezerwacje  
telefon: +48 513 511 512

Follow us on Social Media

chevron-downarrow-right
pl_PLPL