Kopia naszyjnika księżnej Sybilli

16 lipca 2014 /  

W Muzeum Bursztynu w Krakowie można oglądać wyjątkowy eksponat: kopię bursztynowego naszyjnika księżnej brzeskiej Sybilli. Wykonując ją Marta Włodarska odkryła, że eksponowany w Muzeum Zamkowym w Malborku oryginał z 1610 r. wcale nim nie jest…

Historia tego odkrycia nie jest być może tak fascynująca jak powieści Dana Browna, ale z pewnością bardzo ciekawa – zwłaszcza dla miłośników bursztynu. W 2009 r. Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu zwróciło się do młodej projektantki Marty Włodarskiej z prośbą o wykonanie repliki bursztynowego naszyjnika księżnej brzeskiej Sybilli Doroty. Miał on być uzupełnieniem odtwarzanego z okazji obchodzonej w 2012 r. rocznicy 700-lecia utworzenia Księstwa Brzeskiego pełnego stroju księżnej wraz z przedmiotami znalezionymi w jej sarkofagu: obuwiem, srebrnym pasem i złotą biżuterią.

Projektantka, chcąc wykonać zlecenie jak najbardziej profesjonalnie, rozpoczęła gromadzenie dokumentacji na temat naszyjnika. Pierwsze kroki skierowała do Muzeum Zamkowego w Malborku, gdzie na wystawie prezentowana była kolia podpisana jako należąca niegdyś do księżnej brzeskiej Sybilli, datowana na 1610 rok. Jakież było jej zaskoczenie, kiedy w słynnej książce wybitnego znawcy bursztynu Alfreda Rohde Bursztyn – niemiecki materiał. Artystyczna obróbka od średniowiecza po XVIII wiek z 1937 r. znalazła zdjęcie kolii Sybilli, na którym wyglądała ona inaczej niż ta z Malborka (w latach 30. XX w. kolia ta znajdowała się w zbiorach Śląskiego Muzeum Sztuki Stosowanej i Starożytnej we Wrocławiu). Oba egzemplarze znacznie się od siebie różniły kształtem paciorków, ich wymiarami oraz szlifem.

Marta Włodarska zdecydowała się jednak na wykonanie kopii kolii znajdującej się w zbiorach malborskich. Zaprezentowała ją po raz pierwszy w czasie Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif w Gdańsku w marcu 2012 r. Choć to tylko kopia, i tak wzbudziła duże zainteresowanie połączone nawet z kilkoma ofertami kupna.

Na wystawie w Muzeum Zamkowym w Malborku nie znajdziemy już naszyjnika księżnej Sybilli, tylko „fragment kolii – 10 paciorów, Gdańsk, XVII w. (?)”. „Z mojej wiedzy wynika, że takich kolii było w tamtym czasie wiele, więc tak naprawdę trudno będzie jednoznacznie ustalić, czy dany naszyjnik lub jego fragmenty należały właśnie do księżnej Sybilli. Z całą pewnością jednak nasze paciorki nie są tożsame z kolia, którą reprodukował w 1937 roku Alfred Rohde” – wyjaśniła dr Anna Sobecka, opiekun kolekcji bursztynu Muzeum Zamkowego w Malborku.

Więcej na ten temat:
Kopia bursztynowego naszyjnika księżnej Sybilii
Oryginał - Kopia - Kompilacja

Bezpłatne zwiedzanie wystawy

Zapraszamy codziennie!

Bursztyn - jego piękno i dzieje

Zwiedzanie wystawy "Bursztyn - jego piękno i dzieje" możliwe jest zarówno indywidualnie, jak i w zorganizowanych grupach (min. 5 osób).  Prosimy jednak o wcześniejsze umawianie grup, abyśmy mogli jeszcze lepiej przygotować się na Państwa wizytę i uzgodnić wszystkie szczegóły.
Rezerwacje pod numerem telefonu +48 513 511 512

Follow us on Social Media

arrow-right
pl_PLPL