Między historią a nowoczesnością

14 stycznia 2018 /  

Bursztyn inspirował już od najdawniejszych czasów. W paleolicie wykorzystywany był do tworzenia wszelkiego rodzaju ozdób, w tym amuletów i artefaktów. W starożytnym świecie pojawiał się w legendach, miejscowych historiach oraz w trakcie obrzędów o charakterze religijnym. Dzięki swojemu urokowi od ponad 3 tysięcy lat stanowi źródło inspiracji jubilerskich, a Polska obecnie jest światowym liderem produkcji bursztynowej biżuterii, która cieszy się dużą popularnością zarówno w Europie, Ameryce, jak i Azji.

Bursztyn od wieków jest silnie osadzony w polskiej tradycji jubilerskiej, ponieważ aż 90% światowych złóż tej kopaliny znajdziemy w pobliżu naszych granic. Są to złoża bursztynu bałtyckiego, które odnajdziemy przede wszystkim w Obwodzie Kaliningradzkim (Rosja), ale też na terenach Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy oraz Polski.

Postrzeganie bursztynu zmieniało się na przestrzeni wieków. Początkowo był niezwykle ważnym elementem ozdób i sztuki sakralnej, w tym dotyczącej kultu zmarłych. Wraz z biegiem czasu zmieniała się moda, kształt, wielkość, czy popularność wzorów. Doprowadziło to do tego, że zmieniło się postrzeganie tej kopaliny w społeczeństwie. Szczególnie wielu młodym ludziom bursztyn stereotypowo kojarzy się ze staroświeckim "babcinym" designem, bądź mało prestiżowymi ozdobami. Myślenie to jest wielce błędne. Dlaczego?

Bursztyn jest wyjątkową bryłą, a każdy z nich ma inny kształt, odcień, czy formę. Sprawia to, że jest chętnie wykorzystywany przez artystów branży jubilerskiej. Połączony z przeróżnymi, ozdobnymi czy szlachetnymi kamieniami, jak np.: turkus, kamień księżycowy czy perły, może stanowić przepiękną ozdobę czy unikalny prezent. Wszystkie bryły bursztynowe świetnie łączą się ze srebrem, złotem i innymi metalami. Wszystko to daje duże pole do popisu artystom, a nabywcom biżuterii bursztynowej pozwala czuć się posiadaczami wyjątkowego produktu. Ważnym jest, że oferowane produkty oprócz funkcji ozdobnych, stanowią jednoczesnie udaną lokatę kapitału. 

Jesteśmy dumni z tego, że nasze Muzeum Bursztynu jest jednym z tych wyjątkowych miejsc, które łączy historię i tradycję z najnowszymi trendami i inspiracjami, cieszymy się, że nasza działalność przyczynia się do uwrażliwiania ludzi na piękno bursztynu, różnorodność jego form oraz barw. Ponieważ nie ma dwóch brył o identycznym kształcie, czy barwie, każdy prezentowany eksponat jest unikatowy i niespotykany. W naszych zasobach odnaleźć można kamienie w różnych odcieniach- od mlecznych, po żółte aż do ciemnych pomarańczy i czerwieni. Pasjonaci historii i archeologii znajdą tu bursztynowe bryły ze szczątkami zwierząt, czy roślin, a także kopaliny z minerałami z epok prehistorycznych (tzw. inkluzje).

Serdecznie zatem zachęcamy do odwiedzenia naszego muzeum oraz galerii, gdzie mogą Państwo znaleźć zarówno unikatową biżuterię, inspirowaną aktualnymi trendami jubilerskiej mody, jak i tę klasyczną o ponadczasowych wzorach. Ponadto, oprócz biżuterii oferujemy również oryginalne wyroby codziennego użytku i dzieła sztuki bursztynniczej.

Serdecznie zapraszamy!

Zwiedzanie ekspozycji Amber Museum

Szanowni Państwo! Od listopada 2023r. zmienia się forma naszego Muzeum Bursztynu. Obecna ekspozycja jest pomniejszona i dostępna dla Państwa jako część Galerii Boruni.

Osoby dorosłe oraz dzieci z opiekunami mogą zwiedzać Muzeum bez wcześniejszej rezerwacji w godzinach otwarcia muzeum.

Godziny otwarcia:
pon - czw 10:00-20:00
pt - nd 10:00 - 20:00
Wstęp jest bezpłatny.
Kontakt
telefon: +48 513 511 512

Follow us on Social Media

chevron-downarrow-right
pl_PLPL