o nas

Muzeum Bursztynu

Muzeum Bursztynu to miejsce wyjątkowe, zrodzone z pasji do bursztynu jego pomysłodawcy i właściciela Tomasza Mikołajczyka

Lokalizacja w sercu Krakowa nie jest przypadkowa: stolica Małopolski jest bowiem - zaraz po Gdańsku, nazwanym Światową Stolicą Bursztynu - najsilniej kojarzona z tym charakterystycznym dla Polski kamieniem. Choć „bursztynowych” miejsc na mapie Krakowa jest wiele, Muzeum Bursztynu z pewnością jest tym najważniejszym.

Dlaczego? Ponieważ zgromadzono tu setki wyjątkowych eksponatów pokazujących naturalną urodę bursztynu bałtyckiego świadczących o jego unikatowości. Dostarczają one cennej wiedzy na temat powstawania i historii obróbki tego kamienia, uwrażliwiają na jego piękno oraz różnorodność form i barw. Wystawa uświadamia dlaczego tylu ludzi na świecie uważa, że to właśnie bursztyn, spośród wszystkich kamieni jest najpiękniejszy. To wszystko czyni z Muzeum Bursztynu miejsce wyjątkowe, do którego chce się wracać.

Oprócz wystawy stałej zatytułowanej „Bursztyn - jego piękno i dzieje”, z eksponatami wypożyczonymi z Muzeum Ziemi PAN z Warszawy, zapraszamy na wystawy czasowe (sztuki dawnej i współczesnej). Dla dzieci i młodzieży szkolnej oferujemy program oprowadzania dopasowany do ich potrzeb. W 2019 roku powstał plan zwiedzania naszego Muzeum dostosowany do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących.

Muzeum Bursztynu prowadzi nie tylko działalność edukacyjną i popularyzatorską. W sklepiku muzealnym można zapoznać się z designem współczesnych wyrobów artystycznych oraz zakupić tradycyjną i nowoczesną biżuterię oraz sztukę użytkową z bursztynu. Historię i współczesne losy skamieniałej przed 40 milionów lat żywicy dodatkowo przybliży czytelnia, w której zgromadzono ciekawe publikacje dotyczące bursztynu. W sezonie letnim idealnym miejscem, by zgłębić tajniki bursztynu opisane w literaturze przedmiotu będzie kawiarniany ogródek ulokowany na tyłach Muzeum. Przyjemne chwile spędzone na lekturze lub inspirującej rozmowie dodatkowo umili aromatyczna kawa.
Dbając o czystość handlu bursztynem i uczciwość praktyk kupieckich w Muzeum powstało Laboratorium Bursztynu, gdzie na nowoczesnym spektrometrze (FTIR) przeprowadzane są badania autentyczności żywicy. Z myślą o sprzedawcach wyrobów z bursztynu oraz klientach indywidualnych oferujemy możliwość sprawdzenia autentyczności złota Bałtyku.

Nasi eksperci rozwieją wątpliwości zarówno tych, co bursztyn kupują, jak i tych, co go sprzedają.
laboratorum bursztynu

Zwiedzanie ekspozycji Amber Museum

Osoby dorosłe oraz dzieci z opiekunami mogą zwiedzać Muzeum bez wcześniejszej rezerwacji w godzinach otwarcia muzeum. 

Wstęp jest bezpłatny.
Istnieje możliwość zwiedzania Muzeum w towarzystwie przewodnika. Osoby indywidualne oraz grupy zorganizowane chcące zwiedzić Muzeum z przewodnikiem prosimy o wcześniejsze dokonywanie rezerwacji.

Opłaty za zwiedzanie z przewodnikiem :

  • Grupy do 5 osób - 30 zł
  • Grupy od 5 do 10 osób - 50 zł
  • Grupy od 10 do 15 osób - 70 zł
Maksymalna liczba osób w grupie to 15 osób. 
Czas zwiedzania Muzeum z przewodnikiem to około 40 minut.
Rezerwacje  
telefon: +48 513 511 512

Follow us on Social Media

cogchevron-downarrow-right
pl_PLPL