Bursztynowa Komnata

14 maja 2017 /  

Najsłynniejsze dzieło sztuki w dziedzinie bursztynnictwa. Jedno z najbardziej znanych i tajemniczych dzieł sztuki wszech czasów stworzonych z bursztynu jest -  Burszynowa Komnata.

Budowa komnaty rozpoczęła się w 1701 roku. Początkowo znajdowała się ona w pałacu w Chalottenburg, siedzibie Friedricha I, pierwszego króla Prus. Zaprojektowana przez niemieckiego rzeźbiarza barokowego Andreasa Schlütera, a stworzona przez Gottfrieda Wolframa, duńskiego rzeźbiarza.

W trakcie wizyty w 1716 roku Piotr I Wielki, tak zauroczył się komnatą, że Friedrich I podarował mu ją, jako prezent, który miał wzmocnić sojusz prusko-rosyjski. Komnata została przewieziona do Sankt Petersburga. W 1755 roku, caryca Elżbieta przeniosła ją do Pałacu Katarzyny w Puszkin, nazywanej też Wioską Cara. Włoski artysta Batlomeo Francesco Rastrelli przemodelował komnatę, tak aby pasowała do nowej, większej przestrzeni. Po kolejnej XVIII-wiecznej renowacji, komnata miała 90 m2 i lśniła 6 tonami bursztynu i innymi półszlachetnymi kamieniami.

Historycy szacują, że, na tamte czasy, komnata była warta 143 mln dzisiejszych dolarów. Po II wojnie światowej, Bursztynowa Komnata zaginęła, chociaż niektóre raporty przedstawiały informacje o przetrwaniu części komponentów komnaty.

W 1979 roku rozpoczęły się prace rekonstrukcyjne Komnaty Bursztynowej w Wiosce Cara. Trwały one 24 lata. Wykorzystując oryginalne szkice i stare, czarno-białe fotografie, dołożono wszelkich wysiłków, aby odwzorować Komnatę Bursztynową. Prace dotyczyły 350 przesłon z bursztynu oraz dodatków ozdabiających komnatę. Innym problemem był brak wykwalifikowanych rzemieślników. Jedynym Polakiem, który pomagał w rekonstrukcji był Wiesław Gierłowski. W 2003 roku prace zostały zakończone.

Bezpłatne zwiedzanie wystawy

Zapraszamy codziennie!

Bursztyn - jego piękno i dzieje

Zwiedzanie wystawy "Bursztyn - jego piękno i dzieje" możliwe jest zarówno indywidualnie, jak i w zorganizowanych grupach (min. 5 osób).  Prosimy jednak o wcześniejsze umawianie grup, abyśmy mogli jeszcze lepiej przygotować się na Państwa wizytę i uzgodnić wszystkie szczegóły.
Rezerwacje pod numerem telefonu +48 513 511 512

Follow us on Social Media

arrow-right
pl_PLPL