Labirynt według Andrzeja Bossa

15 listopada 2016 /  

Muzeum Bursztynu w posiadaniu symbolu poszukiwania celu.

Jego bursztynowe ozdoby od lat przełamują kanony. Jak sam twierdzi w książce Bursztyn nie tylko nad Bałtykiem"Robię to, co mi w duszy gra. Moim celem jest przede wszystkim szukanie własnej drogi, unikanie zaszufladkowania, opowiadanie o biżuterii za każdym razem innym językiem".

Muzeum Bursztynu w swoich zbiorach posiada jedną z prac artysty. Jest to Labirynt, rzeźba wykonana ze srebra i bursztynu. W wywiadzie dla portalu amber.com.pl znajdujemy jej opis: "Koncepcja pracy była prosta: szlak to droga prowadząca do celu, a symbolem poszkiwania celu jest labirynt. Już w najstarszych kulturach można spotkać wyryte w skałach wzory labiryntów" - wyjaśnia Andrzej Boss. "Zaskoczyło mnie, że ten sam wzór powtarza się w różnych miejscach, na różnych końcach świata".

Bryły bursztynu zostały tak dobrane, by pasowały do siebie bez docinania. Ułożenie wszystkich trzech kawałków bursztynu umożliwia znalezienie miejsca, gdzie występuje ten kamień. Szlaki bursztynowe jako ważne szlaki handlowe, stanowiły główny czynnik wymiany kulturowej i przyczyniły się do rozwoju cywilizacyjnego naszej części Europy. Metaforycznie można więc uznać bursztyn za krew ożywiającą organizm zwany Europą.

Andrzej Boss jest profesorem w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Urodził się w Tarnowie. Projektuje i wykonuje biżuterię, formy użytkowe oraz małe formy rzeźbiarskie. W jego twórczości artystycznej bursztyn odgrywa ważną rolę. Twórca ceni sobie możliwość odkrywania jego "wewnętrznych światów" oraz inspirujące naturalne formy bryłek, które często same podpowiadają ostateczny kształt dzieła. Jego prace można podziwiać w kraju i za granicą. Wielokrotnie nagradzany. W 1997 roku na Amberif Design Award zdobył główną nagrodę za naszyjnik, pierścionek i broszkę z bursztynem, a w 2003 roku wyróżniony za wisior "Palce odlane z żywicy".


Aktualizacja:
Eksponat w marcu 2020 roku został zwrócony do właściciela tj. Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu.

Zwiedzanie ekspozycji Amber Museum

Osoby dorosłe oraz dzieci z opiekunami mogą zwiedzać Muzeum bez wcześniejszej rezerwacji w godzinach otwarcia muzeum. 

Wstęp jest bezpłatny.
Istnieje możliwość zwiedzania Muzeum w towarzystwie przewodnika. Osoby indywidualne oraz grupy zorganizowane chcące zwiedzić Muzeum z przewodnikiem prosimy o wcześniejsze dokonywanie rezerwacji.

Opłaty za zwiedzanie z przewodnikiem :

  • Grupy do 5 osób - 30 zł
  • Grupy od 5 do 10 osób - 50 zł
  • Grupy od 10 do 15 osób - 70 zł
Maksymalna liczba osób w grupie to 15 osób. 
Czas zwiedzania Muzeum z przewodnikiem to około 40 minut.
Rezerwacje  
telefon: +48 513 511 512

Follow us on Social Media

chevron-downarrow-right
pl_PLPL