Wyrafinowana prostota i elegancja u Eugeniusza Salwierza

15 grudnia 2016 /  

Z kawałka "bałtyckiego złota" wydobywa to co najcenniejsze pod jego powierzchnią

Eugeniusz Salwierz to krakowski artysta plastyk. Zaczynał od tworzenia biżuterii ze szkła akrylowego. Później przerzucił się na bursztyn, a jego miłość do niego narodziła się w połowie lat 90-tych od Jarmarków Dominikańskich w Gdańsku.

W książce "Bursztyn nie tylko nad Bałtykiem", w rozmowie z Anną Sado powiedział: "Bursztyn od razu mi się spodobał, ale też od samego początku trochę inaczej do niego podszedłem. Wtedy bursztynnicy w Gdańsku najbardziej cenili sobie przezroczyste, takie czyściutkie kawałki, a mnie podobały się takie "brudne", które miały w sobie"coś": kawałek patyka, otwór lub choćby korę. Dla mnie właśnie takie są najpiekniejsze, bo wówczas "żyją"". Później zaczął łączyć bursztyn ze szkłem akrylowym. Jego biżuteria jest unikatowa. Są to głównie proste, nowoczesne formy geometryczne. Oprócz biżuterii projektuje też formy przemysłowe, takie jak: gramofony, wzmacniacze, głośniki czy meble.

Wielokrotnie uhonorowany za dorobek artystyczny. W 2006 roku za pierścionki ze szkła akrylowego w połączeniu z bursztynem otrzymał wyróżnienie w Konkursie Jubilerskim Mercurius Gedanensis na Targach Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich – Amberif w Gdańsku. Od roku 2008 roku jego biżuteria jest prezentowana na licznych pokazach biżuterii i mody na terenie całej Polski i na świecie. W 2011 roku zdobył nagrodę "Złota Rama" przyznaną na stulecie Związku Polskich Artystów Plastyków w Krakowie za "Indywidualne Gramofony".

Bezpłatne zwiedzanie wystawy

Zapraszamy codziennie!

Bursztyn - jego piękno i dzieje

Zwiedzanie wystawy "Bursztyn - jego piękno i dzieje" możliwe jest zarówno indywidualnie, jak i w zorganizowanych grupach (min. 5 osób).  Prosimy jednak o wcześniejsze umawianie grup, abyśmy mogli jeszcze lepiej przygotować się na Państwa wizytę i uzgodnić wszystkie szczegóły.
Rezerwacje pod numerem telefonu +48 513 511 512

Follow us on Social Media

arrow-right
pl_PLPL